Alternatívy

Ak ťa prepadne pocit „nutkania“ sa poraniť alebo sa cítiš sklesnuto, môžeš skúsiť nasledujúce alternatívy, ktorým cieľom je snaha odpútať pozornosť od týchto pocitov.

Vyjadri svoje pocity                                                                                                        Vypusť to všetko von, daj to na papier, do emailu alebo na svoj blog, facebook, web. Vyjadri presne to čo cítiš, buď úprimný/á, neubíjaj sa, nezhoršuj svoju náladu, buď  neľútostný/á  a úprimný/á, ale nedovoľ aby sa do tvojej mysle vkradli negatívne myšlienky o tvojej vlastnej osobe. Len vyjadri svoje emócie. Nehodnoť sa.

Neskôr, by si mohol/mohla skúsiť vrátiť sa k svojím citovým vyjadreniam a snažiť sa pochopiť ich význam, pridať ďalšie myšlienky, uvedomenia a nápady. Venuj dostatočný čas preskúmaniu podstatných problémov.  Možno ti napadne, ako ich vyriešiť.

Tvor                                                                                                                                 Výtvor nemusí mať vôbec nič spoločné s tvojim SP správaním alebo s tvojimi problémami. Môžeš vytvoriť niečo PEKNÉ, niečo o čo sa zaujímaš (niečo nakresliť, upiecť, ušiť, upliesť, vystrihnúť atď.). Svoj výtvor a ani seba NEHODNOŤ na základe toho nakoľko  „dobrý” je konečný výsledok. Zameraj sa na proces vytvárania, uži si to čo robíš tak ako to robíš.                                                                                                                                Možno to bude soška, maľba, báseň, poviedka, príbeh, web stránka, web ilustrácia, čokoľvek. Mysli na to, ako dlho je tomu, čo si naposledy niečo vytvoril/a, a nechaj sa inšpirovať.

Zavolaj niekomu                                                                                                                      Ak práve nepociťuješ „nutkanie“, ale sa napríklad cítiš sklesnuto, zavolaj niekomu o kom vieš, že sa tvojmu telefonátu poteší. Nepresvedč sa o tom, že daná osoba sa tvojmu telefonátu nepoteší, jednoducho jej na pár minút zavolaj, uisti sa, že rozprávaš toľko dlho ako počúvaš, prejav záujem o to čo práve robí a ako sa jej vodí. Telefonát urob krátkym a priateľským, budeš sa cítiť nabitý energiou a sklesnutosť pominie.

Ak pociťuješ „NUTKANIE, je v tvojom okolí niekto, kto o tvojom poškodzovaní vie a môžeš mu/jej zavolať? Povedal ti niektorý z tvojich kamarátov: „pozri, jednoducho mi zavolaj, keď sa budeš cítiť zle“? Prečo nezavolať tejto osobe? Alebo napíš nám do nášho FÓRA alebo na stormlight.info@gmail.com.

„Chatuj“                                                                                                                        Niekedy je ťažké rozprávať priamo a je jednoduchšie viezť rozhovor „online“. Môžeš „chatovať“ so svojimi kamarátmi cez facebook, icq, chat miestnosťami alebo aj cez našu chatovaciu miestnosť na fb, http://www.facebook.com/#!/groups/stormlight/ alebo cez fórum na našej stránke.

Počúvaj Hudbu                                                                                                                       Sme si istý, že hudbu určite počúvaš, avšak ak pociťuješ „nutkanie“, je dôležité sledovať aký druh hudby si pustíš. Počúvaj niečo s pozitívnym textom a rytmom. Teraz nie je čas na Marilyn Manson, System of a Down alebo Radiohead, akokoľvek sú vynikajúci, ich hudba je melancholická.  Práve teraz potrebuješ pozitivitu.

 

Copyright © StormLight 2011– www.stormlight.com. Informácie nie je možné využívať pre oficiálne účely bez písomného súhlasu združenia Stormlight.